همه ما میدانیم که راه های حفظ جان شخصیت های سیاسی ، مذهبی ، لشکری و… بسیار زیاد هستند. برای به کار گیری روش های بروز استفاده از سرورهای امن و بسیار حیاتی و ضروری است.

یکی از راه های ردیابی ” شخصیت های سیاسی” ردیاب است. در واقع ردیاب یک پوشش کلی برای محافظت است اما روش های لایه لایه ی دیگری هم برای تعقیب و مراقبت وجود دارد.

بادیگارد یا ردیاب
بادیگارد یا ردیاب؟

مثلا” یکی از راه ها استفاده از پهپاد است. در واقع تیم های تعقیب و مراقبت زیادی برای حفظ جان شخصیت های مهم در یک کشور در حال انجام وظیفه هستند و هر تیمی توسط تیم دیگری تحت مراقبت است، یعنی لایه های امنیتی زیادی وجود دارد تا یک مراقبت بی نقص اتفاق بیفتد.

به نظر شما استفاده از چی پی اس برای شخصیت ها منطقی است؟

در واقع ممکنه از این روش برای ردیابی برخی از شخصیت ها استفاده بشه اما معمولا” از سرورهای داخلی استفاده میشه تا امنیت شخصیت ها به خطر نیفتد.

خب حالا با توجه به اینکه دلیل “فیلترینگ تلگرام” عدم همکاری این پیام رسان با مسولین کشور برای قرار دادن سرورهای تلگرام در ایران بوده ، پس استفاده از سامانه جی پی اس تا حدودی رد می شود ، ولی مطمئنا” سرویس جایگزینی برای این موضوع لحاظ شده است.

استفاده از ردیاب برای محافظان
ردیاب برای محافظان

احتمال دیگه این هست که از جی پی اس یا ردیاب برای کنترل نیروهای عادی ساز و تیم امنیتی استفاده بشه و شاید هم تمام خودروهای دولتی مربوط به سپاه و ناجا از سیستم ردیابی استفاده کنند.

ردیاب خودرو های امنیتی
ردیاب خودرو های امنیتی

در این شکی نیست که احتمالا” نیروهای امنیتی توسط خود سازمان امنیت کشور ردیابی شوند اما این که شخصیت های تراز اول با ردیاب خودرو مکان یابی کنند تقریبا” محال است. استفاده از ردیاب برای شخصیت های تراز پایین کشور ممکن تر است.

ردیاب خودرو چیست؟

جی پی اس خودرو
جی پی اس خودرو

ردیاب از یک سرویس مکان یابی که توسط ماهواره گلوناس و جی پی اس تبادل داده می کند استفاده می کند. اما همین ردیاب یا جی پی اس اگر از سرور امن استفاده نکنند خودش باعث بروز مشکل می شود.

فضای امنیتی کشور کاملا امن است .

اخیرا” خبری را دبیر شورای عالی امنیت ملی، دریابان شمخانی در خصوص حذف محافظان شخصیت ها منتشر کرد در آن به این موضوع اشاره شد که دوران ترور شخصیت ها مربوط به دهه ۶۰ بوده و فضای امنیت کشور بسیار امن است.

دستگاه های امنیتی در حال حاضر قوی هستند پس چرا بترسیم؟

دریابان شمخانی هم چنین افزود: من خودم به تنهایی به کوه می روم، سوار مترو می شوم و هیچ مشکلی برای من پیش نمی آید. این طور که به نظر می رسد مدل محافظت از شخصیت ها تغییر کرده و احتمالا” از تکنولوژی های روز استفاده می شود تا نیروهای امنیتی به صورت نامحسوس به وظیفه خود انجام دهند.

چگونه تیم های حفاظتی انتخاب می شوند؟

تیم محافظتی شخصیت های سیاسی
تیم محافظتی

سردار کوثری فرمانده سپاه پاسداران تهران بزرگ در مصاحبه خود با روزنامه خراسان اینطور پاسخ می دهد:

تعیین تیم محافظتی به عهده ی شورای امنیت کشور است و توسط کمیته ای تصمیم گیری می شود که کدام شخصیت نیاز به محافظت دارد و کدام شخصیت نیاز به محافظت ندارد. در واقع رده ی شخصیت ها در این کمیته تعریف شده و مشخص می شود کدام شخصیت توسط سپاه و کدام شخصیت توسط ناجا محافظت می شود.

خبرنگاری از سردار کوثری پرسید نظر شما در مورد حفاظت از شخصیت ها چیست؟

سردار کوثری پاسخ داد:

در این مورد که برخی از مسولین نیاز به محافظ دارند شکی نیست اما درباره اینکه چه شخصی نیاز به محافظ دارد کمیته شورای امنیت کشور تصمیم گیرنده استو سردار کوثری در خصوص صحبت های دریابان شمخانی افزود: با صحبت های آقای شمخانی در این خصوص که فضا کشور صد در صد امن است موافقم.