نوبل پزشکی به کاشفان جی.پی.اس مغز انسان تعلق گرفت

دانش و محیط زیست

نوبل پزشکی به کاشفان جی.پی.اس مغز انسان تعلق گرفت

mediaزوج دانشمند نروژی به نام‌های “می- بریت” و “ادوارد موزر” و یک دانشمند بریتانیایی- آمریکایی به نام”جان اوکیف”Reuters

جوایز نوبل سال ۲٠١۴ با اعلام نام‌های برندگان جایزۀ پزشکی آغاز شد. یک زوج نروژی و یک پژوهشگر بریتانیایی-آمریکایی به خاطر تحقیقات خود در مورد عملکرد مغز انسان و شناسایی سلول‌هایی که مثل یک دستگاه  جی.پی.اس  عمل می‌کنند، برندگان نوبل پزشکی شناخته شدند.

 جایزۀ نوبل پزشکی یا فیزیولوژی بنا بر وصیت آلفرد نوبل باید به کسانی داده شود که در دنیای پزشکی یا بیولوژی خدمات مهمی به بشریت کرده و یا نوآوری‌های فنی انجام داده باشند.

مطابق مقررات کمیتۀ نوبل، جایزۀ پزشکی که تقریباً معادل ٨٨٠ هزار یورو است، می‌تواند حداکثر بین سه نفر قسمت شود. برندگان امسال نیز سه نفر هستند: یک بریتانیایی- آمریکایی به اسم جان اوکیف۱ و یک زوج نروژی به نام‌های می بریت۲ وادوارد موزر۳.

کمیتۀ جوایز این سه محقق را به دلیل پژوهش‌ها و یافته‌هایشان در مورد مغز برگزیده است. آنها کار تحقیقی خود را بر سلول‌هایی متمرکز کرده ‌اند که نوعی سیستم مکان‌یابی را در مغز تشکیل می‌دهد.
مجموع این سلول‌ها، مثل یک دستگاه جی.پی.اس، به انسان کمک می‌کند تا موقعیت خود را در بعد مکان تشخیص دهد.
شناخت عملکرد این یاخته‌ها اجازه می‌دهد تا پاسخ‌هایی برای پرسش‌های زیر بیابیم:

-چگونه می‌فهمیم که کجا هستیم؟
-برای رفتن از جایی به جای دیگر، راه را چگونه پیدا می‌کنیم؟”
-چگونه اطلاعات استفاده‌شده را ذخیره (ضبط) می‌کنیم تا بار دیگر از همان مسیر تجربه‌شده برویم؟

جان اوکیف نخستین عناصر این جی.پی.اس مغزی را در سال ١٩٧١ کشف کرد. بیش از سی سال بعد – در سال ۲٠٠۵- زوج پژوهشگر نروژی توانستند یک قسمت بسیار مهم و کلیدی این ساز و کار پیچیدۀ مغزی را بیابند: آنان برخی سلول‌های عصبی را کشف و شناسایی کردند که به وجود آورندۀ دستگاه مختصات هستند. (قابل مقایسه با سه محور مختصات x,y,z).
جان اوکیف در رشتۀ عصب‌شناسی در لندن تدریس می‌کند و ٧۵ سال دارد.نصف ارزش جایزه به او تعلق می‌گیرد.
نیمۀ دیگر جایزه میان خانم می بریت (متولد ١٩۶٣) و شوهرش، آقای ادوارد موزر (متولد ١٩۶۲) تقسیم می‌شود. هر دو نفر تحصیلات خود را در حوزۀ روانشناسی و سپس عصب‌شناسی انجام داده و در دانشگاه‌های نروژ فعالیت می‌کنند.

در تاریخ جوایز نوبل، این پنجمین بار است که یک زوج، به خاطر فعالیت مشترک علمی برنده می‌شوند. نخستین آنها، پیر و ماری کوری بودند که در سال ١٩٠٣ نوبل فیزیک را بنده شدند.

از سال ١٩٠١ بیش از نود جایزۀ نوبل پزشکی به شهروندان آمریکایی تعلق گرفته است. رتبۀ دوم از آن بریتانیایی‌ها است که ۲٨ بار این جایزه را برنده شده‌اند.

تا سال ١٩٣٣ حتی یک نوبل پزشکی به آمریکا تعلق نگرفته بود. قدرت گرفتن حزب نازی در آلمان و سپس آغاز جنگ جهانی دوم، از عوامل مهمی است که باعث مهاجرت دانشمندان وهنرمندان و متفکران اروپایی به آمریکا شد. این موج مهاجرت، دنیای علم و اندیشه و فرهنگ را در آمریکا عمیقاً دگرگون کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سامانه ردیابی آنلاین

سامانه ردیابی

ورود به پنل دمو

ورود به پنل دمو

ورود به پنل دمو

ورود به پنل دمو

ورود به پنل دمو

ورود به پنل دمو

فرم درخواست پنل

سبد خرید

پرفروش ترین محصولات

ردیاب شخصی

مدل MT 90

ردیاب های خودرو

مدل FJ300

مدل MVT 800

مدل FM4

نماد اعتماد

سفارش آنلاین کالا


کلیه حقوق این سایت مربوط به شرکت پیشرو جی پی اس ردیاب می باشد.